Jak dziecko rozwija się z miesiąca na miesiąc

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z naszedzieciwsieci.org

Rozwój dziecka jest kształtowany przez doświadczenia pierwszych kilku miesięcy. W tym czasie rysy twarzy zaczynają się kształtować, a uszy i oczy znajdują się po bokach głowy. Uszy i oczy przesuwają się do przodu na twarzy, a powieki tworzą się, aby je chronić. Twarz jest uformowana z tkanek, w tym czoła, nosa, policzków, warg, szczęki i języka. Mózg dziecka rozwija się, gdy widzi i dotyka wszystkiego – spędzaj więc dużo czasu z dzieckiem, aby zachęcić je do tego procesu.

Pierwszy miesiąc ciąży nazywany jest etapem embrionalnym. Do ósmego tygodnia ciąży w zarodku rozwija się serce i płuca. Następne dwa miesiące spędza na rozwijaniu kończyn, w tym palców u rąk i nóg. Mniej więcej w tym czasie zaczyna się rozwijać mózg, rdzeń kręgowy i nerki. Do czwartego miesiąca, głowa i ciało dziecka są kompletne, a mały „przewód sercowy” tworzy się w macicy.

W ósmym tygodniu, płód jest uważany za pełny termin. Ma on około 1 cala długości i waży około 1/3 uncji. Rozwinął się na tyle, by robić miny i otwierać usta. Ma również zdolność do połykania i poruszania kończynami. W ósmym tygodniu płód potrafi odróżnić mężczyznę od kobiety, nawet przez cienką skórę. Serce dziecka stanowi około jednej czwartej jego całkowitej wielkości.

Do końca czwartego tygodnia płód ma około 1/4 cala długości. Jego struktury twarzy i ucha zaczynają się formować. Ucho zaczyna się rozwijać jako fałd skóry na boku głowy. Zaczynają się również formować nogi i ręce. Narządy zmysłów, takie jak oczy, nos i serce zaczynają się formować. Bicie serca jest zwykle wykrywane w sześciu tygodniach.

W 20 tygodniu, płód ma około sześciu cali lub 13 cm długości i waży około dziesięciu uncji. Płód zaczyna się również poruszać, często nazywany przez rodziców „przyspieszeniem”. Do 20 tygodnia mięśnie twarzy dziecka są w pełni ukształtowane i może ono poruszać palcami i kciukiem. Może nawet ssać kciuk. Pod koniec miesiąca, oczy będą zlokalizowane w pobliżu przodu twarzy.

Tłuszcz płodu nadal się rozwija, a jego płuca dojrzewają. W tym momencie, płód może ważyć do pięciu funtów i mierzyć około 18 cali. Oczy płodu otwierają się i zamykają. Potrafi nawet reagować na światło i dźwięki. Pod koniec szóstego miesiąca, dziecko jest około siedmiu do ośmiu funtów i jest około 18 cali long.

Zygoty jest tworzony przez jajo i plemniki i podróżuje w dół jajowodu w kierunku macicy. Po kilku tygodniach zygota dzieli się, tworząc blastocystę, czyli grupę komórek z zewnętrzną powłoką. Z tych komórek powstanie zarodek, a zewnętrzna warstwa przekształci się w łożysko, organ, który będzie odżywiał i chronił dziecko.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane