Czy trzeba zachęcać dziecko do raczkowania?

Zastanawiasz się, czy musisz zachęcać swoje dziecko do raczkowania? Jeśli masz dziecko, będziesz chciała zwrócić szczególną uwagę na swoje działania podczas opieki nad nim. Jako nowy rodzic, prawdopodobnie kusi Cię, aby nosić ją ze sobą, a nawet przynosić jej zabawki. Powinieneś jednak dołożyć wszelkich starań, aby zabawki nie były tak dostępne, jak to tylko możliwe, gdy zacznie raczkować. Powinieneś także zadbać o to, aby być przykładem, który chce naśladować, podążając za tobą.

Jeśli twoje dziecko nie raczkuje, powinieneś skonsultować się z pediatrą. Twoje dziecko może nie być jeszcze gotowe do raczkowania lub może być zbyt skupione na innych umiejętnościach, takich jak gaworzenie. Niezależnie od przyczyny, bądź pewna, że Twoje dziecko znajdzie sposób na poruszanie się, kiedy będzie na to gotowe. Jednak jeśli zauważysz jakieś nietypowe zachowania lub znaki, powinnaś jak najszybciej udać się do pediatry.

Jednym ze sposobów na zachęcenie dziecka do raczkowania jest pomoc w rozwinięciu mięśni pleców. Trzymanie jego głowy w pionie jest ważne, ponieważ buduje mięśnie potrzebne do utrzymania głowy w górę podczas raczkowania. Zapewnienie wsparcia, gdy dziecko próbuje usiąść, również wzmacnia mięśnie pleców. Machając kolorowymi zabawkami nad jego głową, dziecko nauczy się patrzeć w górę, co pomoże mu rozwinąć mięśnie. Oprócz czasu na brzuszku, twoje dziecko będzie bardziej skłonne do siedzenia wcześniej.

Jeśli twoje dziecko nadal śpi na brzuszku, staraj się nie karać go zbyt surowo. Zamiast tego daj mu dużo miłości i uwagi. To sprawi, że będzie kojarzył raczkowanie z pozytywnymi doświadczeniami, więc staraj się nie naciskać zbyt mocno. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko raczkowało wcześniej, możesz pobawić się z nim piszczącą zabawką lub spróbować zabawy z lustrem podłogowym. Możesz również spróbować zrobić mu masaż po ćwiczeniach raczkowania.

Choć raczkowanie następuje naturalnie, gdy dziecko może przejść z jednego miejsca na drugie, niektórzy rodzice wolą zachęcić swoje dziecko do rozpoczęcia tej aktywności wcześniej. Podczas gdy czas brzuszków jest ważny dla rozwoju mięśni rdzenia i ramion, nadzorowany czas brzuszków jest idealnym sposobem na zachęcenie dziecka do wczesnego raczkowania. Szczytowy okres raczkowania przypada na okres od sześciu do dziesięciu miesięcy, ale niektórym dzieciom może to zająć więcej czasu niż innym. Kiedy będą w stanie podnieść głowę i odepchnąć się od podłogi, będą gotowe do raczkowania.

Jeśli twoje dziecko jest w stanie siedzieć bez wsparcia, wtedy możesz być gotowy, aby zachęcić go do raczkowania. W wieku trzech do czterech miesięcy powinien być w stanie poruszać rękami, nogami i głową. Powinno również być w stanie przewrócić się na bok. Jednak jeśli nie jest w stanie wykonać tych ruchów jeszcze, należy poczekać kilka dni przed próbą zachęcenia go do raczkowania.

Choć opóźnione raczkowanie jest powodem do niepokoju, wiele dzieci jest doskonale zdolnych do nauki poruszania się na własną rękę. Istnieje jednak kilka przypadków, w których rodzice muszą zachęcać dziecko do raczkowania, zwłaszcza w przypadku wcześniaków. Podczas gdy opóźnione raczkowanie może być oznaką opóźnień rozwojowych, zazwyczaj nie są to poważne problemy. W większości przypadków dzieci urodzone przedwcześnie szybko doganiają swoich pełnoletnich kolegów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane