Jak długo rozwija się noworodek?

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z klubmamyimalucha.pl

Poniżej przedstawiamy kilka faktów dotyczących rozwoju Twojego nowo narodzonego dziecka. W wieku zaledwie dwóch tygodni Twoje dziecko nie jest w stanie rozpoznać kolorów. Staraj się używać jasnych kolorów w kontaktach z noworodkiem. W ósmym tygodniu dziecko będzie w stanie skupić się na Twojej twarzy i będzie mogło podążać za Tobą. W trzecim miesiącu życia, Twój noworodek będzie w stanie śledzić przedmioty i mówić. Zacznie też reagować na Twój głos i inne dźwięki.

W ósmym i dziewiątym tygodniu życia noworodek jest w stanie chwytać przedmioty rękami i palcami. On lub ona może również zacząć badać różne tekstury. Twój noworodek zacznie badać tekstury i będzie zaintrygowany zabawkami, które wydają dźwięki. W wieku czternastu tygodni Twój noworodek zacznie się również przewracać, a nawet może to opanować. Rodzice nie powinni zostawiać swoich dzieci samych na wysokich powierzchniach, a dla bezpieczeństwa nie powinieneś już używać swaddle.

Gdy Twój noworodek ma osiem tygodni, Twoje dziecko może widzieć obiekty w odległości do 12 cali. Do dwóch miesięcy Twoje dziecko potrafi rozróżniać światło i ciemność. Na tym etapie oczy dziecka zaczną współpracować, a dziecko zacznie rozpoznawać przedmioty znajdujące się w oddali. Gdy Twoje dziecko ma pięć miesięcy, potrafi rozpoznawać przedmioty i wydawać samogłoski podczas mówienia i zabawy.

Twój noworodek może wydawać się lekko różowy lub brązowy, gdy się urodzi. To normalne, że ich skóra jest blada w pierwszych dniach, ale jeśli twoje dziecko jest ciemniejsze lub bardziej niebieskie niż twoje własne, może to potrwać dłużej. Głowa noworodka może nie być w pełni rozwinięta, a jego ręce lub nogi mogą być koślawe. Te cechy będą się stopniowo rozwijać. Normalne jest, że dzieci rodzą się przez pochwę, ale możliwe jest, że masz dziecko z przekrzywioną głową, która wygląda jak rekin. Czaszka wróci do normalnego kształtu w ciągu kilku tygodni.

Oczy Twojego dziecka wciąż się rozwijają. Są nieskoordynowane przez pierwsze kilka miesięcy, więc mogą wydawać się mieć skrzyżowane oczy lub wędrujące oczy. Jeśli to trwa dłużej niż trzy miesiące, czas na wizytę u lekarza. Około trzeciego miesiąca dziecko powinno zacząć podążać za poruszającymi się przedmiotami i sięgać po nie. Rozwój koordynacji oko-ręka i percepcji wzrokowej kontynuuje poprawę przez te miesiące.

Choć prawdą jest, że wszystkie dzieci osiągają te same kamienie milowe w wieku jednego roku, będą się one różnić od siebie. Kilka dzieci osiąga niektóre kamienie milowe wcześniej, podczas gdy inne mogą nie osiągnąć. Użyj powyższej listy jako przewodnika i porozmawiaj ze swoim pediatrą, jeśli masz obawy dotyczące rozwoju dziecka. Będzie on w stanie udzielić Ci najlepszych porad dotyczących wieku i płci Twojego dziecka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane