Jak długo moje dziecko powinno być karmione piersią?

Kiedy dziecko powinno zacząć karmić piersią? Zalecenia dotyczące karmienia piersią dla starszych dzieci różnią się od tych dla młodszych. W przypadku noworodka, karmienie powinno odbywać się na żądanie co 1-1,5 do 3 godzin. Niektóre dzieci mogą jednak nie karmić przez kilka godzin. Jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak Twoje dziecko jest młodsze, możesz zwiększyć częstotliwość karmienia do kilku razy dziennie. W takim przypadku należy pamiętać o konsultacji z lekarzem dziecka, aby ustalić, kiedy ma ono dość.

Optymalny czas karmienia piersią wynosi około 20 do 45 minut dla noworodka. Możesz kontynuować karmienie dziecka dłużej, jeśli masz na to ochotę. Zaleca się również naprzemienne przystawianie do piersi, aby zapewnić dopływ mleka w obu piersiach i uniknąć bolesnego obrzęku. Noworodek może karmić piersią nawet przez 20 minut. Jeśli dziecko często płacze, należy rozważyć wprowadzenie smoczka.

Badania wykazały, że wyłączne karmienie piersią ma wiele korzyści zdrowotnych dla dzieci i matek. Oprócz zapobiegania infekcjom, dzieci karmione piersią są mniej narażone na konieczność pracy ortodontycznej lub terapii logopedycznej. Ssanie piersi rozwija mięśnie w jamie ustnej. Kiedy dziecko zbliża się do pierwszego roku życia, możesz zacząć podawać mu pokarmy stołowe, takie jak jogurt, tłuczone ziemniaki i warzywa. Ostatecznie, możesz wprowadzić mleko krowie do dziecka, jeśli chcesz.

Jak ze wszystkim, karmienie piersią jest osobistą decyzją. Chociaż niektórzy eksperci sugerują, że karmienie piersią powinno być kontynuowane, dopóki dziecko nie osiągnie odpowiedniego wieku. W rzeczywistości większość dzieci przechodzi na strajki pielęgniarskie, zanim zdecyduje się zatrzymać, ale często wracają do rutyny. Jest to całkowicie normalne, ale należy skonsultować się z lekarzem dziecka, aby ustalić, kiedy jest właściwy czas na odstawienie dziecka od piersi. Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na karmienie piersią.

Choć karmienie piersią zapewnia wiele korzyści dla niemowląt, może być również szkodliwe. Według Światowej Organizacji Zdrowia i Amerykańskiej Akademii Pediatrii, noworodek powinien być karmiony wyłącznie piersią przez sześć miesięcy przed wprowadzeniem innych pokarmów. Jeśli jednak Twoje dziecko nie rozwinie się w pełni w wieku sześciu miesięcy, możesz w tym czasie wprowadzić kilka pokarmów. Im więcej będziesz karmić piersią, tym lepiej dla zdrowia dziecka.

Wiele kobiet martwi się, że nie produkuje wystarczająco dużo mleka. To powszechne błędne przekonanie, że nie produkują wystarczająco dużo mleka lub że ich piersi nie czują się pełne. Jeśli twoje piersi nie czują się pełne, wstrzymanie się przez cztery godziny da więcej mleka. Podobnie, jeśli dziecko nie wraca do karmienia piersią po godzinie, to coś jest nie tak. Chociaż karmienie piersią nie jest łatwym zadaniem, jest niezbędne dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Po pierwszym roku można wprowadzić pokarmy stałe, takie jak ryż lub groch. Pokarmy stałe mogą być korzystne, ale powinny uzupełniać mleko matki, a nie je zastępować. Ponadto mleko matki jest pełne składników odżywczych, których organizm potrzebuje do zdrowego rozwoju. Tak więc, jeśli zastanawiasz się: „Jak długo powinnam karmić moje dziecko piersią?”, nie martw się! Większość niemowląt jest całkowicie zdrowa i przestanie przyjmować pokarmy stałe zanim osiągnie kamień milowy w postaci sześciu miesięcy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane