Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki? Które zęby wychodzą pierwsze? Dziecko ślini się, nagle z pogodnego malucha staje się marudnym, płaczliwym szkrabem? Źle śpi i wszystko chce gryźć? Przyczyną tego stanu jest często ząbkowanie. Poniżej znajdziesz kilka rad i wskazówek, jak wspólnie przejść przez ząbkowanie.
Które zęby wychodzą pierwsze? Sprawdź, jak przebiega cały proces!
„Które zęby wychodzą pierwsze?” to pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Pierwsze zęby (więcej przeczytasz też tu: https://dentinfo.pl/pierwsze-zeby/) zazwyczaj wyrzynają się pomiędzy 5. a 7. miesiącem życia. Jeśli pierwszy ząb nie pojawi się w tym czasie, nie należy się obawiać. Cały ten proces jest indywidualny dla każdego dziecka. Ząbkowanie u niemowląt nie podlega żadnej regule poza jedną – prędzej czy później pierwsze zęby pojawią się i u Twojego dziecka. A co z kolejnością? Wyjaśniamy:
- jako pierwsze zęby prawie zawsze pojawiają się dolne siekacze (jedynki). Następne z reguły wyrzynają się górne siekacze;
- potem zobaczysz u swojego maluszka dolne oraz górne dwójki i trójki. To zwykle dzieje się w okolicach 1. urodzin dziecka;
- około 15. – 27. miesiąca życia u dziecka pojawiają się pierwsze zęby trzonowe.
Jak widać, cały proces ząbkowania jest bardzo rozciągnięty w czasie. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, zapytaj pediatrę lub wraz z pojawieniem się pierwszych zębów, udaj się do zaufanego dentysty.
Ślinotok, swędzenie, płaczliwość — pierwsze zęby to nie przelewki.
Mimo że proces pojawiania się pierwszych zębów to proces naturalny, nie zawsze bywa dla dziecka przyjemny. Zdarzają się maluszki, u których proces przebiega zupełnie bezobjawowo i spokojnie, a rodziców nagle zaskakują pierwsze zęby. Jednak są i maluchy, którym dokuczają swędzące dziąsła, pobolewa je szczęka, a nadmierna produkcja śliny powoduje zaczerwienie wokół ust.
Warto sięgnąć wtedy po kilka sprawdzonych metod:
- Możesz dać dziecku gryzaki: żelowe, które można schłodzić (będą ulgą na ból i świąd) lub z naturalnych materiałów, np. drewniane;
- Masowanie dziąseł czystym wacikiem oraz masowanie policzków;
- Jeśli maluszek ma 6 miesięcy — można mu dać do gryzienia skórkę od chleba lub kawałeczek schłodzonej marchewki;
- skonsultuj z zaufanym dentystą stosowanie żelu dla niemowląt uśmierzającego dolegliwości przy pojawianiu się pierwszych zębów;
- I nie ważne, które zęby wychodzą pierwsze… Najważniejsze — daj dziecku mnóstwo miłości i uwagi: wspólne zabawy, przytulaski i wygłupy… Dla dziecka mama i tata są najlepszymi lekarstwami na wszelkie bolączki!
Pierwsze zęby a gorączka.
W pierwszych miesiącach życia dziecko jest chronione przed infekcjami przez siły obronne, które otrzymało od matki w okresie życia płodowego. Ta ochrona kończy się ok. 5. – 6. miesiąca. Po tym okresie niemowlę jest bardziej podatne na infekcje, ponieważ jego organizm jeszcze nie wyprodukował swoich sił obronnych. Pojawia się pierwsza gorączka, biegunka czy kaszel. A że ten proces nakłada się na pojawianie się pierwszych zębów, rodzice często łączą ze sobą te dwie fazy rozwoju. Nic bardziej mylnego!
Pamiętaj, że zęby, które wychodzą pierwsze, nie są w stanie powodować u Twojego maluszka choroby. To proces naturalny, choć niestety bywa nieprzyjemny.
Z pierwszymi ząbkami — roztropnie do dentysty.
Najważniejsza jest profilaktyka. Nie ważne, które zęby wychodzą pierwsze, ważne, żeby już od pierwszego ząbka dbać o ich higienę oraz przyzwyczajać niemowlę do mycia ząbków. Na początku możesz wziąć wacik nasączony wodą i przemywać wnętrze ust maluszka. Ale już około 1 roku warto kupić specjalną pastę dedykowaną maluszkom oraz szczoteczkę do zębów.
Drugim krokiem — prócz regularnego mycia zębów — powinna być wizyta u zaufanego dentysty. Na pierwszą wizytę umów się gdy zęby są zdrowe i nie ma konieczności leczenia. Podczas takiego spotkania dentysta pokaże dziecku gabinet, porozmawia, zapozna się dzieckiem. Rolą lekarza jest również zapewnienie dziecku pełnego poczucia bezpieczeństwa poprzez tłumaczenie wszystkiego, co się będzie działo. Rodzic może też usiąść na fotelu i podczas wizyty trzymać dziecko na kolanach. Wówczas taka wizyta będzie mile wspominana przez dziecko i nie spowoduje traum na przyszłość.
Podobne tematy