Jak prawidłowo karmić dziecko piersią

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie dzieckoplus.pl

Podczas ssania dziecka należy obserwować oznaki udanego zatrzaśnięcia. Broda i nos dziecka powinny dotykać piersi, podczas gdy jego wargi zawijają się do środka. Dziecko będzie prawdopodobnie wydawało odgłosy klikania lub ssania podczas połykania. Udany zatrzask jest naturalną reakcją, więc nie martw się, jeśli na początku nie jest on widoczny. Jeśli jest, możesz zaoferować dziecku swoją drugą pierś.

Karmienie dziecka jest wspólnym wysiłkiem rodzica i dziecka. Ważne jest, aby czuć się komfortowo w tej pozycji. Trzymając dziecko, upewnij się, że twoje barki i ramiona są zrelaksowane. Upewnij się również, że dziecko ma prostą szyję i plecy. Skręcony kark może utrudniać połykanie. Trzymanie dziecka blisko siebie pomoże wesprzeć szyję, ramiona i plecy dziecka. Twoje dziecko będzie miało lepszy zatrzask, jeśli zastosujesz się do tych wskazówek.

Aby prawidłowo zatrzasnąć, trzymaj głowę i usta dziecka otwarte. Upewnij się, że jego broda najpierw dotyka piersi. Następnie odchyl głowę dziecka do tyłu i umieść jego brodę nad sutkiem. Trzymanie dziecka blisko piersi podczas karmienia sprawi, że dziecko prawidłowo się zatrzaśnie. Możesz również chcieć przytrzymać pierś, dopóki dziecko nie poczuje się komfortowo i nie zacznie dobrze ssać.

Aby rozpocząć karmienie piersią, usiądź. Jeśli Twoje piersi są małe, być może będziesz musiała umieścić poduszkę na kolanach. Pamiętaj, aby nie podnosić dziecka wyżej niż naturalny spadek piersi. Trzymaj dziecko za plecy, ramiona, a nawet bok i upewnij się, że sutek dotyka Twojego. Używanie opuszków palców do czyszczenia sutka zachęci dziecko do szerokiego otwarcia ust.

Smoczek może utknąć. Jeśli dziecko nie może zatrzasnąć, spróbuj włożyć palec w kącik ust, aby przerwać ssanie. Możesz również nacisnąć pierś w pobliżu ust, co pomoże dziecku w zatrzaśnięciu. Jeśli dziecko nie jest w stanie zatrzasnąć pokarmu, podawaj mu go na zmianę, aby utrzymać produkcję mleka i zapobiec bolesnemu obrzękowi. Karmienie może trwać do dwudziestu minut, więc nie spiesz się!

Choć karmienie piersią może być wyzwaniem na początku, korzyści z karmienia dziecka są niezaprzeczalne. Jest to niesamowite doświadczenie łączące matkę i dziecko. Czyniąc to codziennym rytuałem, karmienie piersią jest doświadczeniem, którego nigdy nie zapomnisz. Jeśli martwisz się o proces karmienia piersią, poszukaj pomocy u pracowników służby zdrowia, konsultantów laktacyjnych i La Leche League International. Pamiętaj, że ten proces nie jest łatwy i jest całkowicie normalne, że na początku czujesz się zaniepokojona i przytłoczona.

Po urodzeniu dziecka Twoje piersi zaczną wypełniać się mlekiem wstępnym, zwanym siarą. Jest ona żółta, wodnista i wolno płynie. Prawdziwe mleko w piersiach zacznie napływać po trzech do czterech dni. Większość dzieci jest gotowa do jedzenia w ciągu jednej do dwóch godzin po urodzeniu. Pamiętaj, aby umyć ręce przed dotknięciem dziecka. Właściwa pozycja jest również ważna dla udanej sesji karmienia piersią.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane