Kiedy należy odstawić dziecko od karmienia piersią?

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z e-naszedziecko.pl

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy należy odstawić dziecko od karmienia piersią. Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko sześciu miesięcy, to jednak karmienie piersią może być korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca kontynuowanie karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów stałych w pierwszym roku życia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca uzupełniające karmienie piersią do dwóch lat. Jednak niektóre dzieci są bardziej gotowe do odstawienia od piersi niż inne. Ważne jest, aby zrozumieć preferencje dziecka przed próbą odstawienia go od piersi.

Niektóre dzieci odmawiają samodzielnego odstawienia pokarmu. W takim przypadku mogą one tymczasowo cofnąć się do wcześniejszego etapu rozwoju. Może to skutkować zwiększonym niż zwykle niepokojem, czepliwością i płaczem. Te problemy mogą trwać tylko przez kilka tygodni, a potem dziecko prawdopodobnie zacznie wykazywać oznaki odstawienia od piersi. Jeśli jednak tak się nie stanie, być może nadszedł czas, aby zasięgnąć porady lekarza dla dziecka.

Nie ma dobrego lub złego czasu na odstawienie dziecka od karmienia piersią. Niektórzy rodzice wybierają stopniowe odstawianie dziecka od piersi. W ten sposób przejście jest bardziej stopniowe i łatwiejsze. Kiedy dziecko osiągnie wiek, w którym przestaje karmić piersią, będzie bardziej gotowe na przyjęcie innych form żywienia. Często odstawienie od piersi następuje z czasem, wraz z dostosowaniem się dziecka do spożywania pokarmów stałych.

Kiedy właściwe jest odstawienie dziecka od karmienia piersią? Niektóre matki uważają, że ograniczenie karmienia piersią może przynieść ulgę. Jednak odstawienie od karmienia piersią nie oznacza rezygnacji z bliskości. Fizyczny dotyk i uwaga są niezbędne do karmienia piersią. Należy również pamiętać, że odstawienie od piersi nie jest równoznaczne z rezygnacją z bliskości, jaka łączy Cię z dzieckiem. Ważne jest, aby nie odstawiać dziecka od piersi przedwcześnie lub ryzykować, że rozwinie się u niego zapalenie sutka lub zatkane przewody mleczne.

O ile odstawienie dziecka od karmienia piersią jest zazwyczaj łatwe w przypadku dziecka w wieku poniżej ośmiu miesięcy, to w przypadku starszych dzieci może być trudniejsze. Jedną ze strategii jest rezygnacja z jednego karmienia na tydzień, zaczynając od najmniej ulubionego pokarmu. Daje to piersi czas na dostosowanie się do nowej rutyny. Często starsze dziecko może być rozproszone przez zabawę na zewnątrz lub czytanie ulubionej książki, zamiast być trzymanym nieruchomo podczas karmienia.

Innym ważnym powodem, aby odzwyczaić dziecko od karmienia piersią jest to, że jest to ważna część rozwoju dziecka. Karmienie piersią zapewnia kontakt skóra do skóry, którego wiele mam pragnie. Ważne jest również, aby starsze dzieci spędzały w tym czasie czas z rodzicami. Jeśli nie możesz poświęcić dziecku wystarczająco dużo czasu, twój partner może być twoim wsparciem w tym okresie. Na koniec pamiętaj, że wszystkie dzieci w końcu odzwyczają się od karmienia piersią.

Należy pamiętać, że odstawianie od piersi musi być stopniowe i bezbolesne. Pomoże to zarówno dziecku, jak i matce dostosować się do zmiany rutyny. Chociaż istnieje ryzyko bolesnego obrzęku i zatkania przewodów, nigdy nie należy zmuszać dziecka do odstawienia od piersi na raz. W tym czasie powinnaś ograniczyć się do jednego karmienia dziennie. Poranne i wieczorne karmienie są zazwyczaj najbardziej preferowane przez niemowlęta, więc pierwsze kilka dni będzie najłatwiejszym momentem na odstawienie piersi. Następnie, stopniowo zwiększaj ilość czasu pomiędzy karmieniami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane