Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z polkadotbaby.pl
Być może zastanawiałeś się, jak dzieci zachowują się w przedszkolu, zwłaszcza jeśli dopiero zacząłeś z nimi pracować. Na szczęście przedszkole to świetny czas, aby zacząć uczyć dziecko umiejętności społecznych. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku stać się dobrze zachowującym się przedszkolakiem. Niezależnie od tego, czy właśnie zaczynasz nową pracę, czy już masz świetną klasę przedszkolną, nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie nauczania umiejętności społecznych.
Pewnie daj dziecku znać, kiedy dobrze wykonuje swoją pracę, i bądź pewien, że potwierdzasz ich dobre zachowania. Zniechęcaj do marudzenia i wyznaczaj małe cele oraz nagrody za dobre zachowanie. Pamiętaj, że sukcesy w nauce i zachowaniu zazwyczaj idą w parze. W przedszkolu zachowanie dziecka będzie szło w parze z jego sukcesami w nauce. Jednak zdrowie i ciało dziecka będzie również odgrywać rolę w tym, co jest odpowiednie dla ich wieku.
Jeśli chodzi o strukturę władzy w przedszkolu, ważne jest, aby pamiętać, że pozycja „małego nauczyciela” w grupie stawia to dziecko w wyższym statusie społecznym niż reszta uczniów. Dzieci postawione w takiej pozycji mają tendencję do okazywania pozytywnych emocji wobec swoich przełożonych i przejawiają dumę ze zgłaszania zachowań łamiących zasady. Ponadto, gdy dzieci są zdyscyplinowane, stają się dołami społecznymi, wskazując na brak równowagi sił między dziećmi w klasie.
Bądź pewien, że ściśle monitorujesz zachowanie swojego dziecka. Większość dzieci będzie podążać za twoim przykładem, ale niektóre mogą nie być w stanie tego zrobić. Niezależnie od przyczyny, zachowanie dziecka w przedszkolu powinno być ściśle monitorowane. Rodzice powinni być świadomi wszelkich zmian, które mogą się pojawić i starać się dokonać niezbędnych korekt. Nawet jeśli dziecko zostanie ukarane za błąd, powinno otrzymać wsparcie od nauczyciela. Jeśli nie wykazują troski, można spróbować wyjaśnić, dlaczego zachowują się w pierwszej kolejności.
Rozwijanie pozytywnych relacji z dzieckiem jest kluczowe w uczeniu go dobrego zachowania. Ustanowienie rutyny jest niezbędne, ponieważ dzieci prawdopodobnie zapomną o zasadach. Konsekwencje to kolejny sposób na kierowanie zachowaniem dziecka. Konsekwencje te powinny być dostosowane do każdej sytuacji i powinno im towarzyszyć pozytywne wzmocnienie. I pamiętaj: najlepszym sposobem na zdyscyplinowanie dziecka jest utrzymywanie go w pozytywnym tonie i zachęcanie go do zachowań pełnych szacunku.
Choć nie da się określić, które z tych czynników przyczyniają się do agresji dziecka, rodzice mogą obserwować klasę i zobaczyć, czy zachowanie dziecka jest odzwierciedleniem ich własnego zachowania. Dzieci często zachowują się w przedszkolu, aby zdobyć uwagę i przywiązanie. Wyniki tego badania mogą pomóc rodzicom i nauczycielom znaleźć sposoby komunikacji z dziećmi. Wyniki mogą Cię zaskoczyć! Ale pamiętaj, że zawsze warto obserwować swoje dziecko w działaniu, zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje.
Podobne tematy