Co powinno wiedzieć roczne dziecko

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie bookids.pl

Po ukończeniu pierwszego roku życia, Twoje dziecko zaczyna poznawać otaczający go świat. Wkrótce zacznie chodzić i raczkować. Musisz podjąć szczególne środki ostrożności, aby trzymać dziecko z dala od niebezpiecznych przedmiotów. Będzie również zafascynowany różnymi teksturami i ich odczuwaniem, więc upewnij się, że pozwolisz mu spróbować różnych przedmiotów wokół niego. Od rozmytości kocyków po szorstkość betonowej podłogi, będzie uwielbiał doświadczać różnych tekstur.

Jednolatki prawdopodobnie będą wybrednymi zjadaczami. Dobrze jest pozwolić dziecku cieszyć się niektórymi pokarmami stołowymi, ale upewnij się, że unikniesz zagrożeń związanych z zadławieniem, takich jak całe winogrona, popcorn i hot-dogi. Można również podawać dziecku pokarmy zawierające jajka i miód. Masła orzechowe też są w porządku. Tak długo, jak nie zawierają zbyt wiele cukru, są dobre dla ich rozwoju.

Twój maluch prawdopodobnie lubi bawić się swoimi zabawkami. Możesz zachęcać do tej niezależności, pozwalając mu wybrać ulubioną zabawkę. Jeśli jest w stanie rozwiązać jakiś problem, najprawdopodobniej uczy się cennej umiejętności życiowej. Mózg Twojego dziecka będzie rósł w tym wieku, więc zachęcaj go do korzystania z niego! To tylko niektóre z ważnych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Poza zabawą z dzieckiem, powinieneś również zwrócić uwagę na sposób, w jaki się komunikuje. Rozmowa z nim jest ważna, aby rozwijać jego umiejętności językowe i rozwijać jego wyobraźnię. Mówienie o rzeczach, które widzi, to świetny sposób na zachęcenie go do mówienia i wyobrażania sobie. Kiedy rozmawiasz z dzieckiem, poczuje się ono docenione i bardziej Cię zrozumie. Poza tym czytanie dziecku książek zachęca je do mówienia i wyobrażania sobie.

Kiedy Twoje dziecko ma około roku, eksperymentuje ze światem i próbuje wszystkiego. Możesz mieć trudności z powiedzeniem mu „nie” – ale pamiętaj, że on po prostu eksploruje. Będzie eksperymentował ze swoim otoczeniem, a ty nie chcesz go powstrzymywać. Tak długo, jak jest bezpieczny, nauczy się wiele o świecie. Jeśli będziesz przestrzegać tych prostych zasad, będziesz na dobrej drodze do jego nauki.

W miarę jak Twoje dziecko będzie się starzeć, możesz zacząć uczyć go o przedmiotach i o tym, jak je znaleźć. Nauczy się również rozpoznawać znajome osoby i przedmioty, a także zacznie naśladować działania i słowa. Jest to podstawa dla wielu rzeczy, których dziecko nauczy się w tej fazie rozwoju. Kiedy Twoje dziecko ma około jednego roku, może zacząć rozwijać lęk separacyjny, więc ważne jest, aby zrozumieć, co to oznacza dla Twojego dziecka.

Oprócz tych podstawowych umiejętności, Twoje dziecko zacznie rozpoznawać różne przedmioty i ich nazwy. Zacznie również rozumieć różnicę między dwoma różnymi obiektami i obrazkami tych obiektów. Zacznie również rozróżniać dwa różne obiekty, uznając jeden z nich za lepszy od drugiego. Będzie w stanie rozróżnić obiekty o różnej wielkości i zacznie się im przyglądać przez dłuższy czas.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane