Kiedy zacząć sadzać dziecko

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z przedszkole126.pl

Być może zastanawiasz się, kiedy należy zacząć sadzać dziecko, ale ważne jest, aby pamiętać, że rozwój jest różny dla każdego dziecka. Normalnym jest, że dziecko może siedzieć samodzielnie dopiero wtedy, gdy rozwiną się mięśnie szyi. Do 6 miesiąca życia mięśnie szyi będą wystarczająco silne, aby umożliwić samodzielne siedzenie. Twoje dziecko da Ci znać, kiedy będzie gotowe do siedzenia, a następnie podąży za jego wskazówkami.

Jednym ze sposobów zachęcenia dziecka do siedzenia jest położenie zabawki w pobliżu jego stóp. Kiedy jest blisko jego stóp, możesz zauważyć, że sięga po nią. Alternatywnie, możesz umieścić zabawkę na wysokości oczu. Gdy dziecko będzie gotowe, prawdopodobnie usiądzie i będzie się nią bawić przez kilka minut. Jednak nie zmuszaj go do siedzenia, ponieważ to tylko go zmęczy i sprawi, że będzie rozdrażniony.

Wczesny czas brzuszka jest niezbędny do rozwoju umiejętności motorycznych i silnej głowy i tułowia. Zachęcaj swoje dziecko do podnoszenia głowy podczas brzuszków, aby wzmocnić mięśnie szyi i pleców. Do roku życia dziecko powinno być w stanie siedzieć bez pomocy i wstawać niezależnie. Korzystanie z wysokiego krzesła lub krzesełka może sprawić, że siedzenie będzie wygodniejsze dla was obojga. Jeśli dziecko nie jest gotowe do siedzenia, zacznij układać je na miękkiej powierzchni.

Siedzenie samodzielne jest kamieniem milowym dla większości niemowląt. Zajmuje to od czterech do ośmiu miesięcy, aby dziecko osiągnęło ten kamień milowy. Tak więc najlepszym sposobem na rozpoczęcie siedzenia jest stosowanie się do zaleceń pediatry. Pediatra może skierować Cię do programów wczesnej interwencji, które mogą pomóc Twojemu dziecku rozwinąć te umiejętności. Twój pediatra może również polecić godną zaufania stronę internetową lub linię pomocy, aby uzyskać dostęp do zasobów dotyczących rozwoju niemowląt i siedzenia.

Najczęstszym wiekiem rozpoczęcia siedzenia dziecka bez podparcia jest cztery do pięciu miesięcy życia. Jednak rodzice powinni ściśle monitorować postępy dziecka i skonsultować się z lekarzem, jeśli są zaniepokojeni. Do dziewiątego miesiąca życia niemowlęta mogą siedzieć bez podparcia, ale nadal konieczne jest podtrzymywanie ich pleców podczas siedzenia. Zapobiegnie to przewracaniu się do tyłu i ułatwi siedzenie bez podparcia. Potem należy powoli zwiększać czas, jaki dziecko spędza w krzesełku.

Kiedy zacząć sadzać dziecko po raz pierwszy? Ogólnie rzecz biorąc, dziecko powinno być w stanie samodzielnie siedzieć między czwartym a siódmym miesiącem życia. Ten etap jest również znany jako etap „bobblehead”, dzięki któremu dziecko nie jest jeszcze w stanie utrzymać głowy w zrównoważonej pozycji. Dziecko może również nauczyć się obracać głowę w górę i w dół siedząc na plecach.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane