Czy roczny maluch może być na diecie?

Czy jednoroczniak może być na diecie? To naprawdę zależy od dziecka. Niektóre pokarmy są bezpieczne, inne zaś niosą ze sobą ryzyko. Mleko matki jest dobrym źródłem pożywienia dla niemowląt, ale może też stanowić barierę przed chorobami i schorzeniami. Oprócz mleka matki, dzieci mogą korzystać z wszystkich rodzajów żywności, w tym mięsa, jaj i produktów mlecznych. Pożywny posiłek powinien zawierać różnorodne warzywa, mięso i rośliny strączkowe. Powinien również zawierać olej lub tłuszcz jako źródło energii. Ponadto powinny mieć zdrowe przekąski w ciągu dnia. Pamiętaj, że warzywa w postaci kalafioru dla rocznego malucha muszą być odpowiednio przyrządzone. Dowiedz się jak poprawnie ugotować kalafior tutaj: https://glodnapolka.pl/gotowanie-kalafiora-jak-ugotowac-kalafior/

Karmienie malucha może być wyzwaniem, ale zazwyczaj są one w stanie zjeść większość pokarmów stołowych. Nie musisz już karmić ich pokarmem dla niemowląt; mogą pić 2% lub pełne mleko z kubka. Ale ważne jest, aby uniknąć nadmiernego karmienia malucha mlekiem, ponieważ zbyt duża ilość mleka może spowodować anemię lub niedożywienie. Twoje dziecko powinno również otrzymywać odpowiednie ilości witaminy D, która powinna wynosić 400-600 IU dziennie. W aptekach można kupić krople witaminowe dla niemowląt.

Najlepiej jest wprowadzać dziecku nabiał i miód jak najwcześniej. Pamiętaj jednak, aby najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie. Niskotłuszczowe i niskobiałkowe napoje nie są dobre dla małych dzieci i mogą prowadzić do botulizmu. Woda jest nadal najlepszym napojem dla dziecka, gdy jest spragnione. Aby zachęcić dziecko do picia większej ilości wody, możesz zaproponować mu otwarty kubek zamiast kubka do picia. To nauczy go lub ją pić wodę i zmniejszy ryzyko próchnicy zębów.

Jeśli Twoje dziecko nie je prawidłowo, być może będziesz musiała zaoferować inną opcję, aby dziecko się nie nudziło. Kiedy dziecko odmawia jedzenia, spróbuj zaproponować inną opcję, taką jak pieczone warzywa, pokrojone warzywa w zupach lub smoothie zrobione z całych owoców i warzyw. Należy również mieć świadomość, że niektóre dzieci mogą nie lubić określonego jedzenia, więc nie należy zmuszać go do jedzenia.

Dla zrównoważonej diety, wszystkie rodzaje owoców i warzyw mogą pomóc dziecku w rozwoju. Twoje dziecko powinno mieć codziennie różnorodne ciemnozielone i pomarańczowe warzywa. Podawaj gotowane lub zmiękczone wege z każdym posiłkiem. Potrzebują również witaminy C i żelaza, które pomagają ich organizmom wchłaniać żelazo. Jeśli nie jesteś pewien, jakie pokarmy podawać, spróbuj dodać przecierowe owoce do posiłku malucha.

Poza unikaniem przetworzonej żywności, możesz również ograniczyć spożycie słodkich napojów i przekąsek. Te pokarmy mają wysoką zawartość tłuszczu i cukru oraz brak im niezbędnych składników odżywczych. Mogą również przyczynić się do próchnicy zębów i niezdrowego przyrostu wagi. Cukrowe napoje mogą napełnić dziecko i nie są zalecane dla dzieci poniżej roku życia. Maluch, który pije słodkie napoje od najmłodszych lat, prawdopodobnie rozwinie niezdrowy nawyk na całe życie.

Niektóre owoce i warzywa mogą być trudne do tolerowania przez dzieci, ale roczne dziecko nadal może je jeść. Aby ułatwić maluchowi jedzenie owoców i warzyw, staraj się przygotowywać je na miękko, najlepiej w małych kawałkach. Ważne jest, aby unikać mocnych przypraw, gdyż mogą one rozregulować trawienie malucha. Jeśli nie jesteś pewna, jakie owoce i warzywa toleruje Twój maluch, zapytaj rodzica, który jest odpowiedzialny za żywienie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane