Co powinno robić dwuletnie dziecko?

Jako rodzic możesz zadawać sobie pytanie: „Co powinno robić 2-letnie dziecko?”. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uczynić to kluczowe przejście tak gładkim, jak to tylko możliwe. Oto kilka przykładów tego, co powinno umieć 2-letnie dziecko i czego można się spodziewać w nadchodzącym roku. Ważne jest, aby pamiętać, że Twoje dziecko wciąż rośnie i jest wiele rzeczy do nauczenia się, zanim nadejdzie czas, aby stały się niezależne.

Dwulatek powinien być w stanie wejść na schody trzymając się poręczy. Potrafi rysować proste linie ołówkiem. On lub ona może mieć preferencje dla jednej lub drugiej ręki. Zazwyczaj Twoje dziecko będzie w stanie dość dobrze się karmić i układać klocki na wysokość od ośmiu do dziesięciu. To świetny początek! Ale najważniejszym kamieniem milowym, na którym należy się skupić, jest rozwój tych umiejętności.

Toddlers zaczynają również rozumieć, co mówisz. Będą reagować na proste polecenia i wskazywać na znajome przedmioty, gdy każesz im coś zrobić. Z wiekiem zaczną używać gestów i dłuższych zdań. Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko nie kształtuje tych umiejętności, porozmawiaj z pediatrą. Istnieje wiele sposobów, aby ułatwić to przejście i pomóc dziecku rozwijać się w jego własnym tempie.

Niezależnie od wieku dziecka, powinno ono być w stanie rozpoznać alfabet. Mogą już być w stanie wyrecytować ABC z pamięci, ale nadal mogą nauczyć się rozpoznawania liter i ich brzmienia. Kiedy dziecko zaczyna czytać, ważne jest, aby zacząć uczyć je, jak rozpoznawać litery i słowa. Jeśli są w stanie rozpoznać słowa i litery w książce, możesz zacząć pracować nad ich rozpoznawaniem i powtarzaniem.

Do 2 roku życia większość maluchów potrafi wchodzić po schodach, stawać na palcach i biegać na krótką odległość. Mogą chodzić z tobą i mogą poruszać się po schodach z minimalną pomocą. Mogą również poruszać się po schodach z poręczami. W końcu będą w stanie samodzielnie wchodzić i schodzić po schodach bez pomocy. Możesz pomóc im rozwinąć te umiejętności, tworząc bezpieczne środowisko w domu.

Toddlers są chętne do pomocy wokół domu. Potrafią umyć ręce i samodzielnie się ubrać. Oczywiście, jest jeszcze wiele rzeczy, których muszą się nauczyć, ale stają się coraz bardziej niezależne. Pozwalając im pomagać w obowiązkach, rodzice mogą pomóc im nabrać wiary w swoje możliwości. Mogą stosować się do wskazówek i czuć się dumne, gdy są dobrymi pomocnikami. Nawet gdy nie są jeszcze gotowe do chodzenia czy mówienia, maluchy potrafią wykonywać proste polecenia.

Rozwój maluchów jest niesamowity. Wyrastają na swoją własną małą osobę, ucząc się poruszać po otaczającym je świecie. Te lata szybko miną. Wykorzystaj więc jak najlepiej te cenne chwile. A kiedy wielkie emocje zaczynają brać górę, nie zapomnij dać swojemu maluchowi dużo przytulania. Twój maluch będzie dorastał wraz z tymi kamieniami milowymi! Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było dobrym dorosłym, musisz rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne i nauczyć je porozumiewania się z Tobą i innymi dorosłymi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane