Jak wychować dziecko z temperamentem

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z bawialnia.com

Jeśli zastanawiasz się, jak wychować dziecko z temperamentem, nie jesteś sam. Większość dzieci ma jedną cechę, którą trudniej zmienić niż rodzice. Temperamenty można podzielić na trzy szerokie kategorie: negatywna emocjonalność, ekstrawersja i kontrola wysiłku. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, które pomogą Ci w wychowaniu dziecka o trudnym temperamencie. Gdy zrozumiesz temperament swojego dziecka, będziesz mógł lepiej sobie z nim poradzić.

Po pierwsze, uznaj, że Twoje dziecko ma trudny temperament. Mogą być nadmiernie wrażliwe na niepokojące sytuacje lub gwałtowne bodźce, co może zwiększyć ich sztywność. Może być konieczne uwzględnienie przyjaciół dziecka podczas planowania działań. Jeśli Twoje dziecko jest bardziej powściągliwe, możesz wyznaczyć granice, aby je chronić. W niektórych przypadkach może być nawet konieczne, aby dać dziecku dodatkowy czas, aby zrobić swoje własne rzeczy. Jeśli Twoje dziecko nie reaguje dobrze na rutyny lub nowe sytuacje, spróbuj zidentyfikować ich wyzwalacze.

Inna wskazówka, aby pomóc w problemach z temperamentem, to bycie wzorem do naśladowania. Kiedy twoje dziecko rzuca temper tantrum, model spokojnej, niezagrażającej reakcji. Jeśli krzykniesz, nauczysz swoje dziecko wystawiać negatywne zachowania. Zachowując spokój i dodając otuchy, pokażesz dziecku, jak radzić sobie z własną złością. Więc nie pozwól dziecku czuć się źle, jeśli zrobi coś złego.

Wyzwanie temperamentu może sprawić, że rodzice poczują się, jakby ciągle dyscyplinowali swoje dzieci. Ustal priorytety zachowań, które chcesz zmodyfikować i złagodzić te, które są niższe na liście priorytetów. Weź głęboki oddech, zanim spróbujesz poradzić sobie z temperamentem dziecka. Zachowanie spokoju pomoże rozproszyć jego emocje. Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, poproś zaufanego przyjaciela lub krewnego o radę.

Jeśli twoje dziecko ma wybuch, dowiedz się, co go spowodowało, a następnie delikatnie przypomnij mu, że jesteś przy nim. Jeśli Twoje dziecko ma niekontrolowany temperament, przypomnij mu o jego zasadach domowych i pomóż mu ochłonąć. Zachęcaj dziecko do wyjaśnienia, dlaczego jest zdenerwowane, zanim dasz mu wybór. Jednak nie angażuj się w wybuchy swojego dziecka, krzycząc.

Jako rodzic, należy pamiętać, że dzieci z wymagającymi temperamentami lepiej reagują na autorytatywny styl rodzicielstwa. Unikanie surowej, zimnej taktyki i podkreślanie emocjonalnego połączenia pomoże Twojemu dziecku w rozwoju. Będą bardziej skłonne do wykorzystania swojej zadziorności w pozytywny sposób. I, w dłuższej perspektywie, ten styl rodzicielstwa będzie korzystny dla was obojga. I pamiętaj, nigdy nie jest za późno, aby uczynić swoje dziecko lepszą osobą.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane