Co może jeść 6-miesięczne dziecko?

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z dlanoworodka.pl

Chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby dzieci zaczęły jeść pokarmy stałe, można wprowadzać miękkie owoce, takie jak przeciery i owoce z grudkami. Pamiętaj, aby wybierać owoce, które nie są wypełnione syropem. Możesz również zaoferować dziecku filiżankę schłodzonej, przegotowanej wody podczas posiłków. Jeśli Twoje dziecko ma niepożądaną reakcję na nowy pokarm, prowadź dzienniczek żywieniowy. W ten sposób będziesz wiedzieć, który pokarm powoduje reakcję.

Solidne pokarmy powinny być wprowadzane stopniowo, a Twoje sześciomiesięczne dziecko może zacząć jeść ryż, jabłka, płatki owsiane, ryby i mięso. W tym wieku dziecko może już zacząć jeść puree ze słodkich ziemniaków. Pamiętaj jednak, że mleko matki nadal dostarcza większość kalorii dziecku, więc pierwsze kilka tygodni jedzenia powinno być ograniczone do małych ilości tych pokarmów.

Twoje dziecko powinno jeść 1/4 do 1/2 szklanki owoców i warzyw dziennie. Możesz wprowadzać przecierowe owoce i warzywa pojedynczo, raz lub dwa razy w tygodniu. Owoce i warzywa są najlepsze, gdy puree i nie mieszane z mlekiem, ponieważ może to spowodować niestrawność, utratę apetytu lub nagromadzenie szkodliwych zarodników. Unikaj również podawania dziecku smażonych lub przyprawionych mięs.

Podczas gdy apetyt dziecka rośnie, możesz wprowadzić pokarmy stałe, takie jak masło orzechowe i pianki marshmallows. Należy jednak pamiętać, że niektóre pokarmy mogą powodować zadławienie, w tym popcorn, precle i orzechy. Upewnij się, że Twoje dziecko siedzi podczas jedzenia, aby zapobiec zadławieniu. Należy również nadzorować dziecko podczas jedzenia i upewnić się, że jest ono cały czas pod nadzorem. Aby zapobiec zadławieniu, przygotowuj dziecku miękkie pokarmy, a surowe warzywa zetrzyj na tarce, aby ułatwić im żucie. Twarde owoce i warzywa powinny być krojone wzdłuż, a nie na kawałki.

Innym ważnym aspektem jest żelazo. Niemowlęta potrzebują dużo żelaza do prawidłowego rozwoju. Możesz zaoferować dziecku płatki śniadaniowe wzbogacone żelazem, zmieszane z mlekiem matki lub mieszanką. Pamiętaj, aby podawać je w małych ilościach podczas dwóch posiłków. Kiedy dziecko opanuje płatki zbożowe, możesz wprowadzić przecierane mięso i warzywa, ale poczekaj, aż dziecko ukończy 6 miesięcy. Na początku może być trudno skłonić dziecko do zaakceptowania warzyw, ale wprowadzenie ich do innych pokarmów może pomóc.

Kiedy jest czas na wprowadzenie stałych pokarmów dla dziecka? 6-miesięczne dziecko powinno rozpocząć spożywanie pokarmów stałych w wieku około czterech miesięcy. Po tym czasie niemowlęta mogą zacząć spożywać wspólne pokarmy, takie jak banany i gruszki, jednocześnie wciąż rozwijając swój układ trawienny. Jeśli nie jesteś pewien, powinieneś zasięgnąć porady lekarza pediatry. Twoje dziecko powinno być przebadane pod kątem alergii na orzeszki ziemne i jajka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane