Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z sklepbabyland.pl
Jeśli zastanawiasz się, jak odzwyczaić swoje dziecko od karmienia piersią, nie jesteś sama. W rzeczywistości większość nowych rodziców zastanawia się, jak odstawić swoje dzieci od piersi. Na szczęście istnieją pewne strategie, które można wykorzystać, aby przejście to było jak najmniej bolesne. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, o których warto pamiętać:
Po pierwsze, nie spiesz się! Powinnaś starać się powoli zmniejszać liczbę sesji pielęgnacyjnych. To pomoże Ci uniknąć nieprzyjemnych skutków, takich jak bolesne obrzęki, zatkane kanały i zapalenie sutka. Spróbuj wyciąć jedno karmienie dziennie na raz. Pierwsze karmienie rano lub to tuż przed snem to dwa najbardziej przyjemne dla dziecka. Jeśli pracujesz, możesz spróbować metody częściowego odstawienia od piersi, gdzie jedno lub dwa karmienia zastępujesz tylko kubkiem, a w pozostałych porach karmisz piersią. Obserwuj przyrost wagi.
Odwróć uwagę dziecka czymś do zrobienia podczas karmienia piersią. Zaproponuj przekąski, pobaw się zabawkami lub zabierz dziecko w inne miejsce, aby odwrócić jego uwagę. Kiedy dziecko jest gotowe na drzemkę, staraj się w miarę możliwości unikać mówienia „Czas na karmienie!”. Zamiast tego odwróć jego uwagę jakąś czynnością, np. spacerem, śpiewem lub przekąską. Jeśli nie możesz znaleźć nic innego do zrobienia, gdy dziecko karmi piersią, możesz odwrócić jego uwagę, licząc do 20.
Ważne jest, aby pamiętać, że kierowane przez dziecko odstawienie od piersi wymaga cierpliwości i zrozumienia, ale może nastąpić już w wieku 18 miesięcy lub dopiero w wieku 5 lat. Najczęstszym problemem związanym z odstawieniem dziecka od piersi jest zapalenie sutka, czyli infekcja tkanki piersi. Objawy obejmują zaczerwienienie, obrzęk, gorączkę i objawy grypopodobne. Należy skontaktować się z pediatrą, jeśli zauważysz któryś z tych objawów, ponieważ może to być oznaka zapalenia sutka.
Jeśli twoje dziecko nie jest gotowe do odstawienia od piersi, korzystne może być odczekanie tygodnia lub tak. Pomoże to dziecku dostosować się do idei zaprzestania karmienia piersią i zmniejszy ryzyko dyskomfortu, obrzęku i zapalenia sutka. Następnie możesz stopniowo odzwyczajać go od karmienia piersią tak gładko, jak to możliwe. Pamiętaj jednak, aby zawsze robić to powoli. Jeśli zrobisz sobie tydzień przerwy, być może uda Ci się to zrobić wcześniej, niż początkowo myślałaś.
Kiedy odstawić dziecko od karmienia piersią, zależy od jego wieku. Specjaliści od zdrowia zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy i kontynuowanie go przez kolejne sześć miesięcy. W drugim półroczu zalecają wprowadzenie odpowiednich pokarmów. Kilka lat później można zacząć wprowadzać pokarmy stałe. Jeśli dziecko jest nadal uparte, być może uda Ci się je odstawić od piersi samodzielnie. Twój lekarz może pomóc Ci określić najlepszy czas i metodę dla Ciebie.
Kiedy odstawić dziecko od karmienia piersią zależy od wieku dziecka, Twojego powrotu do pracy i Twoich osobistych preferencji. W większości przypadków odstawianie od piersi można rozpocząć już po ukończeniu przez dziecko sześciu miesięcy. Jednak niektóre kobiety zaczynają odstawiać swoje dzieci od piersi od razu, aby przygotować się do powrotu do pracy. Proces ten może być stresujący, a nawet bolesny zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Jeśli nie jesteś pewna, poproś przyjaciółkę lub krewnego, aby pomogli Ci w tym przejściu.
Podobne tematy