Kiedy karmisz swoje dziecko, musisz pamiętać, aby włączyć do diety pokarmy z trzech grup żywności. Możesz podać gotowaną fasolę lub soczewicę, a nawet umieścić mięso i ser w zapiekance. Powinnaś również monitorować jakość pokarmu. Nie należy podawać dziecku pokarmów, które są trudne do przeżucia. Może ono mieć trudności z ich strawieniem. Upewnij się również, że zapewniasz zdrowe przekąski w ciągu dnia.
Próbuj zaoferować dziecku miękkie kawałki kurczaka lub ryby. Dostarcza to białka, które jest ważne dla rosnących mięśni. Możesz również przygotować dal curry w garnku i podać go z ryżem lub chapatti. Upewnij się, że pokroisz chapatti na mniejsze kawałki, aby ułatwić trawienie. Twoje dziecko to pokocha, a Ty zaoszczędzisz sobie sporo czasu. Nie zapomnij też zaoferować jej kilku ulubionych owoców i warzyw.
Potrzeby żywieniowe rocznego dziecka zmieniają się bardzo szybko. Możesz zauważyć zmienny apetyt lub niespójne nawyki żywieniowe. Są to normalne zdarzenia dla maluchów, ponieważ uczą się interpretować wskazówki swojego ciała. Istnieją jednak specyficzne składniki odżywcze, których potrzebuje jednoroczny maluch. 12-miesięczny potrzebuje około 1000 kalorii dziennie, 600 IU witaminy D i siedem mg żelaza.
Próbując wprowadzić różne pokarmy do swojego dziecka, należy unikać fabrycznych przekąsek. Zawierają one duże ilości cukru, tłuszczu i substancji chemicznych. Ponadto, bądź cierpliwy, jeśli Twoje dziecko nie lubi określonego jedzenia. Dziecko, które nie lubi pewnych potraw powinno poczekać do następnego posiłku. Ale jeśli dziecko nie chce jeść oferowanego przez ciebie jedzenia, zawsze możesz dać mu małą porcję.
Apetyt twojego malucha może być nieprzewidywalny, zwłaszcza jeśli jeszcze nie opanował sztuki jedzenia. W miarę jak będą rosły i dojrzewały, ich apetyt może zwolnić i mogą być wybredne w kwestii tego, co jedzą. Nie martw się jednak – ta faza minie i dziecko z niej wyrośnie. Jeśli niepokoi Cię apetyt Twojego dziecka, możesz zadzwonić pod numer 8-1-1, aby połączyć się z zarejestrowanym dietetykiem, który może doradzić Ci w sprawie zdrowego planu żywieniowego.
Próbuj wprowadzić różnorodność zdrowych pokarmów do swojego malucha. Spróbuj wprowadzić pokarmy, których Twój maluch normalnie nie lubi. Spróbuj dać mu lub jej nowe elementy żywności kilka razy, zanim on lub ona akceptuje je. Pamięta że ja może brać wiele prób dostawać on lub ona lubić szczególnego jedzenie. Pamiętaj, aby nigdy nie karać dziecka i nie pozwalać mu chodzić głodnym. I nie zapominaj o włączeniu szerokiej gamy owoców, warzyw i ziaren.
Innym sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia jest podawanie małych porcji. Łyżka stołowa jedzenia na każdy rok życia dziecka to zdrowa porcja. Zapewniając mniejsze porcje, dasz dziecku szansę na poproszenie o więcej. Nowe pokarmy mogą wymagać wprowadzenia do nich nawet 10-15 razy, zanim dziecko ich spróbuje. Można również zaangażować dziecko w czynności związane z jedzeniem, pozwalając mu pomagać przy wyborze jedzenia i nakrywaniu do stołu.
Podobne tematy