Co zrobić, aby nie skrzywdzić własnego dziecka

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym bookids.pl

Jeśli kiedykolwiek obawiałeś się, że Twoje własne dziecko może kogoś skrzywdzić, możesz się zastanawiać: Co zrobić, aby nie skrzywdzić własnego dziecka? Oto kilka sugestii. Po pierwsze, nigdy nie trzymaj swojego dziecka podczas walki. Stan fizjologiczny Twojego dziecka będzie w trybie walki, więc trzymanie go zniechęci je do uderzenia Ciebie. Kiedy się złościsz, postaraj się powstrzymać złość i zachować zimną krew. Werbalnie wyraź swoją empatię, a następnie spokojnie uwolnij dziecko.

Jeśli zauważysz, że twoje dziecko wielokrotnie domaga się rzeczy, powinieneś zwrócić baczną uwagę na sposób, w jaki wyrażają swoje emocje. Jeśli nie będziesz ich słuchać, mogą wybuchnąć i zrobić sobie krzywdę. Kiedy dziecko ma swobodę odczuwania emocji, może iść do przodu bez obaw i ograniczeń. Z drugiej strony dzieci, które obawiają się dużych emocji, będą miały tendencję do manipulowania nimi. Może to skutkować agresywnymi zachowaniami.

Po pierwsze, kluczowe jest poznanie temperamentu dziecka. Jeśli Twoje dziecko jest zdenerwowane, może zachowywać się tak, jakby świat się skończył i nie poczuje się lepiej. Może też pomijać cię, gdy będziesz próbował opanować swoje emocje. Jeśli tak się stanie, postaraj się jak najszybciej przekierować sytuację. Ewentualnie możesz skierować dziecko do nowej czynności. Na przykład nowa poduszka lub walący się stół odwrócą jego uwagę od twojej złości.

Unikaj klapsów. Jest on niewłaściwy dla dzieci w każdym wieku. Małe dzieci nie potrafią powiązać kary fizycznej z zachowaniem, które powoduje. Z drugiej strony, maluchy doświadczają bólu tylko wtedy, gdy zostaną uderzone. Poza tym dzieci uczą się, obserwując dorosłych. Bądź wzorem do naśladowania, który widzi Twoje dziecko. Jeśli odłożysz własne rzeczy na miejsce, dziecko odbierze to jako oznakę szacunku dla innych.

Pamiętaj zawsze, że nigdy nie należy krzywdzić własnego dziecka. To nie jest oznaka słabości, jeśli szukasz pomocy. Sięgnij po wsparcie do grupy wsparcia. Zawsze, gdy czujesz się bezbronna lub zagrożona, zadzwoń na infolinię lub do pielęgniarki zajmującej się zdrowiem matki i dziecka. Możesz również odwiedzić stronę Pregnancy, Birth and Baby, aby uzyskać skierowanie. Jeśli czujesz, że Twoje dziecko Cię krzywdzi, Linia Życia może Ci pomóc.

Pamiętaj, aby dać sobie czas na przetworzenie emocji. Jeśli czujesz, że możesz skrzywdzić swoje dziecko, spróbuj nauczyć je, jak wyrażać swoje uczucia i brać odpowiedzialność za swoje działania. Kluczowe jest, aby zrozumiało, że krzywdzenie innych ludzi ma negatywny wpływ na innych ludzi i że nie warto ich niszczyć. Dziecko, które zostało zranione przez rodzica, może się tego nauczyć. Nigdy nie powinno się w nich uderzać.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane