50 zabaw sensorycznych dla Twojego rocznego dziecka

Gry sensoryczne są świetne dla małych dzieci, zwłaszcza tych, które niedawno zaczęły używać swoich zmysłów. Dzieci już w wieku jednego roku potrafią skupić się na przedmiotach i badać je poprzez dotyk, dźwięk i smak. Oto 50 zabaw sensorycznych dla rocznego dziecka, które możesz wypróbować w domu. Wypełnij przezroczyste plastikowe pojemniki różnymi przedmiotami, które dziecko lubi odkrywać i zaklej je taśmą. Dziecko może się kręcić i odkrywać przedmioty w środku, dotykając ich.

Alternatywnie możesz zrobić własny pojemnik sensoryczny. Wypełnij dużą wannę do przechowywania lub stół wodny małymi kawałkami papieru, takimi jak cotton balls, pióra lub pompony. Inne zabawne zajęcia sensoryczne obejmują zabawę małymi zabawkami i tworzenie chmur z mąki i oleju. Możesz nawet zrobić pojemniki sensoryczne z materiałów domowych, takich jak stare rurki po ręcznikach papierowych i karton. Play dough i bańki są innymi zabawnymi zajęciami sensorycznymi.

Innym zajęciem sensorycznym jest sortowanie piłek za pomocą łyżki. Roczniak nauczy się koordynacji ręka-oko i drobnych umiejętności motorycznych, przenosząc kolorowe kulki jedna po drugiej do dużej, pustej miski. Dla dodatkowej zabawy możesz dodać do tego zajęcia identyfikację. Możliwości są nieograniczone! Pamiętaj, aby uważnie przeczytać instrukcje. Mogą one zawierać spoilery! Możesz również zrobić tablicę sensoryczną samodzielnie, jeśli chcesz.

Inna prosta czynność polega na wypełnieniu słoika sensorycznego dziecka wodą. Puste butelki po wodzie mogą być wypełnione barwnikami spożywczymi lub innymi małymi przedmiotami. Puste pojemniki po wodzie mogą być również wypełnione brokatem. Woda będzie wirować, a dzieci pokochają obserwowanie kolorów i dźwięków. Oprócz sensorycznych korzyści z tej aktywności, pomaga ona Twojemu dziecku rozwijać świadomość ciała i jego umiejętności eksploracji obiektów.

Zajęcia sensoryczne są zabawą zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Możesz spróbować każdej z tych gier i zobaczyć, co twoje dziecko lubi najbardziej. Upewnij się, że postępujesz dokładnie według wskazówek, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Zawsze miej oko na dziecko i pamiętaj, aby zrobić przerwę, jeśli dziecko czuje się nadmiernie pobudzone. Istnieje wiele zajęć sensorycznych, które są bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego malucha. Już dziś możesz rozpocząć zabawę z prostą aktywnością sensoryczną dla jednorocznych dzieci.

Podejmując decyzję o aktywności sensorycznej, weź pod uwagę wiek dziecka. Starsze dzieci mogą naśladować wzory i naśladować czynności dorosłych. Młodsze dzieci mogą również bawić się koszem sensorycznym zawierającym orzeszki ziemne lub kulki melona. To samo dotyczy starszych maluchów. Upewnij się więc, że ustawiasz scenę dla dziecka, aby mogło odkrywać. Możesz nawet zerknąć na ulubione zajęcia sensoryczne Twojego dziecka.

Jeśli Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe na zajęcia sensoryczne oparte na wodzie, zawsze możesz spróbować suchego loofa. Możesz również spróbować torby sensorycznej wypełnionej zmywalną farbą. Ważne jest, aby zachować bezpieczeństwo tych zabaw, ponieważ zawierają one potencjalne ryzyko zadławienia i mogą stać się niechlujne. Możesz również przykleić torby sensoryczne do ściany i zachęcić dziecko do odkrywania różnych faktur.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane