Czy można mieć dziecko po 50-tce?

Rozważanie posiadania dziecka po 50 roku życia nie jest nowym pomysłem. Gwiazdy urodziły dzieci w wieku 45 lat, a wiele osób zaczęło rozważać tę opcję. Chociaż poczęcie dziecka w wieku 50 lat może być trudne, szanse nie są prawie tak niskie, jak w przypadku, gdy jesteś w połowie swojego wieku. Jedno z badań z 2015 roku śledziło 49 „zasadniczo zdrowych” kobiet przez 59 ciąż klinicznych. Większość kobiet dostarczyła pomyślnie, chociaż niektóre miały zwiększone ryzyko, takie jak cukrzyca ciążowa i stan przedrzucawkowy.

Choć możliwe jest zajście w ciążę nawet po 50-tce, powinieneś odwiedzić specjalistę od płodności, zanim zaczniesz próbować. Lekarz określi, czy twoja macica jest wystarczająco silna, aby nosić dziecko i czy masz wystarczająco dużo jaj, aby stworzyć dziecko. Jeśli jesteś w wieku powyżej 50 lat, twoje szanse na wykorzystanie własnych jaj są bardzo małe. Jeśli jednak próbowałaś już kilku nieudanych prób, twój lekarz może mieć dla ciebie inne opcje.

Choć liczba kobiet, które z powodzeniem urodziły dziecko po pięćdziesiątce, w ostatnich latach stale spada, nie oznacza to, że kobiety, które przekroczyły 50. rok życia, nie mogą mieć dzieci. Co więcej, szanse na zajście w zdrową ciążę wynoszą zaledwie 1%. Ponadto kobiety, które poczęły po 50-tce, są narażone na większe ryzyko poronienia i wad wrodzonych.

Jeśli rozważasz posiadanie dziecka po 50-tce, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Istnieje kilka procedur, które można uzyskać, ale jeśli jesteś powyżej 50, lekarz prawdopodobnie zaleci metodę sztucznego zapłodnienia. Oprócz profesjonalnego specjalisty od płodności, możesz również skorzystać z dostępnego bez recepty testu płodności męskiej, znanego jako SpermCheck.

Urodzenie dziecka po 50. roku życia jest łatwiejsze niż wcześniej, ale nie jest pozbawione ryzyka. Kobiety, które miały swoje ostatnie dziecko po 35 roku życia wykazały lepszą pamięć werbalną niż kobiety, które miały swoje ostatnie dziecko przed 50 rokiem życia. Ważne jest, aby wiedzieć, że specjaliści płodności są bardziej doświadczeni i przeszkoleni w leczeniu starszych kobiet, które mają trudności z poczęciem. Chociaż ciąża jest łatwiejsza po 50. roku życia, szanse są znacznie wyższe, a szanse niższe niż w przypadku wcześniejszego wieku.

Kobiety, które są w wieku powyżej 50 lat, raczej nie używają własnych jaj, ponieważ ich jaja są w większości nieżywotne. Jeśli jesteś powyżej 50 roku życia, możesz potrzebować jajka dawcy, aby nosić swoje dziecko. W tym przypadku, jajo dawczyni musi być zdrowe. Istnieje kilka zagrożeń związanych z tego typu procedurą, w tym zwiększone ryzyko poronienia, stanu przedrzucawkowego, a nawet powikłań związanych z ciążą.

Ryzyko ciąży wzrasta z wiekiem, a ciąża dodaje do tych zagrożeń. Kobiety powyżej 50 roku życia są bardziej narażone na rozwój cukrzycy i nadciśnienia, co może wpłynąć na wynik ciąży. Dodatkowo serce musi pracować o 50 procent ciężej, a objętość płynów krążących wzrasta o 50 procent. Dlatego ważne jest, aby uniknąć stresu ciążowego, który może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie serca. Jakie są więc Twoje możliwości? Zapytaj swojego lekarza o więcej informacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane